reklama
kategoria: Na Sygnale
19 grudzień 2023

Zakaz zbliżania się do partnerki za znęcanie

zdjęcie: Zakaz zbliżania się do partnerki za znęcanie / pexels/3209117
pexels/3209117
33-letni mężczyzna został zatrzymany za stosowanie przemocy domowej. Agresor stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej partnerki. Policyjne postępowanie w tej sprawie musiało być zdecydowane i stanowcze. Kobiecie trzeba było zapewnić bezpieczeństwo ze względu na to, że jest w szóstym miesiącu ciąży. Mężczyzna był pijany. Policjanci objęli rodzinę procedurą Niebieskiej Karty. To kolejny przypadek, kiedy mundurowi interweniowali, aby odizolować sprawcę przemocy domowej od ofiar.
REKLAMA

W niedzielę (17.12.2023 r.) policjanci wydziału kryminalnego z polecenia prokuratora zatrzymali 33- letniego mieszkańca gminy Budry. O pomoc poprosiła konkubina mężczyzny. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że jej pijany partner bez powodu wszczynał kolejny raz awantury, w trakcie których szarpał ją, popychał, ubliżał. Policjanci zatrzymali 33-latka, który od kilku miesięcy znęcał się nad swoją ciężarną partnerką. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy fizycznej i psychicznej agresor został odizolowany od kobiety.

W poniedziałek (18.12.2023 r.) 33-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad osobą najbliższą oraz ma zakaz zbliżania się do partnerki. O losie mieszkańca gminy Budry zdecyduje sąd. Za przestępstwo znęcania kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominany, że znęcanie się na drugim człowiekiem jest przestępstwem o którym mówi kodeks karny w art. 207. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Jeżeli powyższy czyn połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Jeżeli następstwem znęcania jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 12.

Bicie, krzyki, awantury — znęcanie fizyczne i psychiczne, to tajemnica wielu rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać”, „to sprawa rodzinna” - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nieinformowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Zróbmy wszystko by takim tragediom zapobiec.

Pamiętajmy o procedurze „Niebieskiej Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą, przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskiej Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować. Jeżeli wiesz, że osobie z twojego środowiska dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom odpowiednie instytucje.

http://www.niebieskalinia.info/

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Węgorzewo
4.3°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 15:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Węgorzewie

kiedy
2025-02-14 18:00
miejsce
Węgorzewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany