reklama
kategoria: Kraj
17 luty 2023

Trzebinia/ Rozpoczęły się prace uzdatniające grunty zagrożone zapadliskami

W Trzebini rozpoczęły się prace uzdatniające, mające na celu ustabilizowanie gruntu – poinformowała w piątek Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Pierwsze prace są prowadzone w pobliżu garaży przy Osiedlu Gaj.
REKLAMA

Jak informuje Spółka, kolejnym rejonem działań będzie ul. Górnicza - tam prace rozpoczną się na początku przyszłego tygodnia.

"Wybrani wykonawcy, w ramach zawartej umowy mają kolejno 20 i 16 tygodni na wykonanie odwiertów na głębokość około 50 metrów, poprzez które zostanie zatłoczona mieszanina cementu i popiołów, mająca wypełnić rozluźnienia gruntu i ustabilizować teren" – podaje SRK.

W rejonie Osiedla Gaj zaplanowano wykonanie 10 odwiertów, natomiast w przypadku ul. Górniczej projekt zakłada po 3 odwierty na każdą z dwóch działek.

Prowadzone prace w terenie są wynikiem decyzji Zarządu SRK S.A. podjętej przed wynikami badań ekspertów, na podstawie wstępnych analiz i wynikających z nich rekomendacji. 17 stycznia br. spółka zawarła w tym zakresie umowy z dwoma wykonawcami, specjalizującymi się w tego typu pracach.

Wyniki badań geologicznych przeprowadzonych na obszarach potencjalnie zagrożonych występowaniem zapadlisk przedstawiciele zarządu SRK oraz zespołu badaczy AGH i Stowarzyszenia Naukowego im. Stanisława Staszica przedstawili w środę.

Zgodnie z ustaleniami badaczy, najbardziej zagrożonymi i wymagającymi najszybszej interwencji terenami są: cmentarz parafialny, ogródki działkowe, w tym przede wszystkim ich południowa część, gminna działka, stadion i ul. Górnicza. Łącznie wytypowano 11 terenów zagrożonych występowaniem deformacji nieciągłych. Jak zapowiedział podczas prezentacji wyników badań Marcin Węglarz, zastępca dyrektora oddziału SRK Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji, z tych rejonów w pierwszej kolejności pracom zabezpieczającym będzie cmentarz.

"Tutaj planujemy w trybie niezwłocznym wybrać firmę, która zajmie się uzdatnianiem tego terenu, jednocześnie będziemy rekomendowali parafii ograniczenie do niezbędnego minimum osób przebywających w tym obszarze do czasu wykonania prac zabezpieczających, uzdatniających" – mówił.

Problem powstawania zapadlisk ma związek z prowadzoną w tym rejonie przed laty płytką eksploatacją górniczą oraz podnoszącym się poziomem wód podziemnych. Jak podał w mediach społecznościowych urząd, w ciągu miesiąca podnosi się on średnio o pół metra. W niektórych miejscach jest już na głębokości zaledwie 12 metrów pod powierzchnią.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Węgorzewo
5.1°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 15:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Węgorzewie

kiedy
2025-02-14 18:00
miejsce
Węgorzewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany